Mój Prąd 6.0 nie dla każdego! Środków jest za mało!

Aktualności

2024-08-09

Mój Prąd 6.0 nie dla każdego! Środków jest za mało!


Padła oficjalna konkretna data składania wniosków o Mój Prąd 6.0 na 2 września 2024 roku. Pula która będzie do rozdysponowania opiewa na kwotę 400 miliona złotych. Wygląda pokaźnie, prawda? Niestety tak dobrze nie będzie, gdyż biorąc pod uwagę ilość mikroinstalacji przyłączonych od grudnia 2023 roku (to wtedy skończyły się środki we wcześniejszym programie), środków już wiemy, że nie wystarczy dla każdego! Zainteresowanie dofinansowaniem w pierwszym okresie będzie zapewne największe. To ostatnia szansa dla wszystkich którzy nie skorzystali z Mój Prąd 5.0 ale również dla wszystkich samodzielnych instalacji fotowoltaicznych bez magazynu energii i magazynu ciepła, aby jakiekolwiek dofinansowanie otrzymać.



Biorąc pod uwagę oficjalne informacje PTPiREE odnośnie ilości instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci w okresie gdy nie było możliwości składania wniosków o dofinansowanie wynosi ponad 80 000!
Przy założeniu wariantu optymistycznego, że każdy z beneficjentów chciałby złożyć o dofinansowanie tylko do instalacji fotowoltaicznej zamontowanej do końca lipca 2024 roku, gdzie będzie możliwość ostatniej szansy na skorzystanie z 6000 zł na samą instalację PV takich wniosków można przyjąć niecałe 67 000! Pamiętajmy również o tym, że premiowane będą również magazyny energii oraz magazyny ciepła, a część klientów z różnych powodów nie złożyli wniosków przed grudniem 2023 roku, więc ilość osób uprawnionych może sięgać nawet 150 000, a ilość wniosków będzie jeszcze mniejsza z racji na wyższe kwoty dofinansowania.

Zasady programu Mój Prąd 6.0 również uległy zmianie, a oto kilka kluczowych kwestii:

  • Obowiązkowe magazyny ciepła lub magazyny energii – wprowadzenie wymogu montażu magazynu energii/ciepła do mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych od 1 sierpnia 2024 roku.
  • Zmiana premiowanej moc instalacji – od 1 sierpnia 2024 roku wszystkie instalacji które będą przyjmowane do programu Mój Prąd 6.0 będę musiały być w zakresie wielkości od 2kw do 20kw (wcześniejsze ograniczenie do 10kw)
  • Minimalna wielkość magazynu energii to 2kWh oraz minimalna pojemność magazynu ciepła to 20dm3
  • Wykluczenie pomp ciepła, klimatyzatorów, kolektorów stłoczeniach oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS.

Wysokość dofinansowania w zasadzie została bardzo prosto skumulowana do kilku wariantów:

  • Sama instalacja fotowoltaiczna – brak możliwości (poza instalacjami zgłoszonymi do przyłączenia przed 1 sierpnia 2024 roku, wówczas 6000 zł)
  • Instalacja fotowoltaiczna + magazyn ciepła to 50% poniesionych kosztów, maksymalna kwota 12 000 zł
  • Instalacja fotowoltaiczna + magazyn energii to 50% poniesionych kosztów, maksymalna kwota 23 000 zł
  • Instalacja fotowoltaiczna + magazyn energii + magazyn ciepła to 50% poniesionych kosztów, maksymalna kwota 28 000 zł