Sun Fee - Prowizja od słońca

BLOG

2025-04-16

Ceny energii dla firm – ͏co czeka przedsiębiorców w 2025 roku?

Ceny energii dla firm 2025

Rynek prądu w ostatnich ͏latach jest w stałym ruchu, a firmy muszą na bieżąco zmieniać swoje plany zakupowe. Rok 2025 nie będzie wyjątkiem – zmiany cen, nowe ͏zasady i wyzwania bez wątpienia wpłyną na koszty prowadzenia firmy.

Jakie są zapowiedzi dla firm? Czy możemy oczekiwać następnych wzrostów? Jak się przygotować na zmiany i uniknąć zbędnych wydatków? Odpowiedzi na te pytania będą mieć wpływ na stabilność finansową wielu ͏firm.

Wiele czynników prowadzi do wzrostu cen, nigdy nie jest to jeden powód. To dotyczy niemal wszystkiego, a ceny energii nie są wyjątkiem. Wymieńmy tylko te główne czynniki:

Koszty surowców
Węgiel i gaz wciąż dominują w produkcji energii elektrycznej. W 2024 r. ceny tych surowców były stosunkowo stabilne, ale przy niejasnych prognozach mogą znów wzrosnąć, zwłaszcza jeśli sytuacja geopolityczna stanie się bardziej napięta.

Opłaty regulacyjne
Ceny energii są w znacznym stopniu uzależnione od polityki klimatycznej Unii Europejskiej i rosnących kosztów uprawnień do emisji CO2 (system EU ETS). Jak prognozuje się rok 2025? Będzie kolejnym rokiem w podnoszeniu tych opłat i będzie to miało bezpośredni wpływ na rachunki dla firm. Rosnący popyt w sektorze przemysłowym, rozwój centrów danych i nowych technologii prowadzą do potrzeby zwiększenia dostaw energii, podczas gdy jej podaż niemal nie rośnie, co nieuchronnie skutkuje wzrostem cen.

Prognozy cen energii dla firm

Chociaż przewidywania zawsze mają jakiś margines błędu, badania rynku pokazują, że ceny energii w 2025 ͏roku mogą wrosnąć o 5 do 15% względem 2͏024 roku*. Największe wzrosty dotkną klientów z͏ sektora przemysłowego oraz duże firmy zużywające duże ilości energii.

Zmienność cen może utrzymywać się przez dłuższy czas, szczególnie w przypadku firm bazujących na taryfach dynamicznych. Oznacza to, że nie będą w stanie przewidzieć cen energii, godziny o wysokim zapotrzebowaniu będą jeszcze droższe, a skuteczne zarządzanie zużyciem energii stanie się kluczowe dla firm pragnących kontrolować swoje koszty.

Nigdy nie możemy wpłynąć na koszty surowców, ani decyzje rządowe dotyczące energii, ale możemy być przygotowani na zmiany i dobrze wykorzystywać związane z nimi ryzyko, na przykład poprzez monitoring zużycia energii. Monitoring zużycia energii w obwodzie operacyjnym jest wspomagany przez urządzenia monitorujące, które zbierają dane w zsynchronizowany sposób, umożliwiając weryfikację, czy zużycie energii pozostaje na zaplanowanym poziomie. Elastyczne wykorzystanie polegałoby na modyfikowaniu procesów operacyjnych lub działania urządzeń w godzinach, w których energia jest tańsza, jeśli pozwala na to charakter firmy.

Czy zmiana dostawcy wpłynie na ceny energii?

Zmiana dostawcy energii może przynieść znaczące oszczędności, ale nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto przeanalizować szereg różnych zależności:

Czy nowa oferta faktycznie jest lepsza?
Należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę energii, ale także na opłaty dodatkowe i czas obowiązywania umowy. Może to brzmieć skomplikowanie, ale warto przeanalizować strukturę ceny i zweryfikować, czy informacje przekazane przez Przedstawiciela Handlowego dostawcy są zgodne z rzeczywistością.

Czy umowa zawiera klauzule ograniczające elastyczność?
Niektóre kontrakty utrudniają renegocjację warunków w przypadku spadku cen na rynku.

Czy istnieje możliwość zakupu energii grupowo?
Coraz popularniejsze stają się umowy grupowe, w których kilka firm negocjuje wspólną cenę
z dostawcą.

Wygląda na to, że rok 2025 będzie kolejnym trudnym okresem pod względem cen energii dla przedsiębiorców. I nie chodzi o to, że ceny zostaną odmrożone. Koszty mogą wzrosnąć i nikt nie wie do jakiego stopnia, nie jesteśmy w stanie zatrzymać zmienności rynku. Dlatego tak ważne jest planowanie i korzystanie z dostępnych narzędzi, aby chronić firmę przed niepotrzebnymi wydatkami. Nie warto czekać, aż wydarzenia się rozwiną – lepiej, aby działania podjęte teraz miały większą szansę na utrzymanie stabilnych kosztów energii i uniknięcie przykrych niespodzianek.

Nie możemy kontrolować sytuacji rynkowej, ale możemy zarządzać naszymi decyzjami w taki sposób, aby uniknąć zbędnych kosztów. Świadoma strategia zakupowa i optymalizacja zużycia to nie tylko oszczędność, ale także bezpieczeństwo finansowe Twojej firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie opcje zabezpieczenia cen są dostępne i które z nich najlepiej pasują do Twojego modelu biznesowego, porozmawiajmy – wspólnie znajdziemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

>> Skontaktuj się z nami: formularz kontaktowy

Autor: Bartłomiej Wrzoskiewicz

*źródło: PAP